Samsung Power led ler için - Led sürücüler

Powerled, COB led, high power led yada multichip led olarak adlandırılan ürünler zaman için de birçok değişikliğe uğramıştır. 2012 yılında COB led firmaları olarak Samsung, citizen, sharp, bridgelux, cree, osram, edison ve lumiled ( philips)  lümen / watt verimliliği açısından öne çıkan firmalar olmuştur.

Led sürüm teknikleri bakımından COB ( multichip) led'ler, 1 watt power led'lerden farklı olup bu ürünlerin sürülmesi için led sürücü ( led driver) lerin, akım ve voltajın led teknik özelliklerine uygun seçilmesi gerkmektedir.

Meanwell led sürücüler, farklı voltaj ve akımlardaki COB ledlerin sürülmesinde HLG-Srisi ürünleri ile çözüm sunmakta olup, bu model ürünler akım ve voltaj ayarlanarak led sürücü nün sabit akım ve sabit voltaj ürün olarak kullanılmasına imkan verir ler.LED Besleme kaynakları çeşitli isimler altında adlandırılmaktadır. Genelde power led sürücü, LED sürücü , Led tarfo, led güç kaynakları, led power supply, led besleme , akım sınırlamalı, voltaj sınırlamalı  güç kaynakları, led driver, power led sürücü, olarak adlandırılmaktadırlar.

.

Aşağıda açıklanan led sürüş tavsiyeleri, Samsung LED, Cree, lumileds ( rabel), osram ( dragon), prolight, edison, everlight, seoul semiconductor, Avago, American Bright, Nichia için benzerdir.

.

LED lerin beslemelerinde iki farklı güç kanağı tipi kullanılmaktadır.

.

1 - Akım sınırlamalı ( Constant current ) LED sürücüler.

.

Akım Sınrlamalı besleme kaynakları Power Led lerin beslemesinde kullanılmaktadır. Powe Led's lerin güçleri genelde 0.5W, 1W, 2W,3W ve 5W olup, bunlar genelde 350mA, 700mA, 1050mA, 1400mA ve 1750mA  LED sürücüler ( LED driver)  ile beslenmektedir.

.

Power Led's üretici firmaları ürünlerinin beslenmesinde mutlaka Akım sınırlamalı LED güç kaynaklarının kullanılmasını istemektedirler. Bunun ana nedeni, Power Led ler akım sınrlaması olmaz ise fazla akım çekerler, buda ısınmalarına ve LED's lerin tercih edilmesinin ana sebebi olan ömürlerinin uzunluğumu kısaltır.

 .

Akım sınırlamalı led driver lar dizayn kolaylığı sağlamak için çeşitli akımlarda üretilmektedir. Bu ürünleri kullanırken akım sınırlama için herhangi bir direnç kullanılmasına ihtiyaç yoktur.

.

350mA  Led driver lar genelde   tek sıra halinde( seri) 1W,  power led lerin beslenmesinde kullanılır.

.

LED Driver - - - - -( 350mA) ⇒ O - O - O - O - O - O

.

700mA led sürücüler iki sıralı 1W Powerled lerin beslenmesinde kullanılır.

.

LED's Sürücü  - - - - - - ( 350mA) ⇒ O - O - O - O - O - O

.

                           - - - - - - ( 350mA) ⇒ O - O - O - O - O - O

1050mA led sürücüler 3 sıralı 1W Powerled lerin beslenmesinde kullanılır.

.

.

                           - - - - -- ( 350mA) ⇒ O - O - O - O - O - O

.

LED's Sürücü  - - - - - - ( 350mA)⇒ O - O - O - O - O - O

.

                           - - - - - - ( 350mA)⇒ O - O - O - O - O - O

.

 

Diğer akımlarda benzer şekilde kullanılır.

.

.

 

2- Voltaj sınrlamalı ( Constant  Voltage ) LED besleme.

.

Standart 3mm ve 5mm led ler genelde 20mA akımla çalışmakta olup bu LED lerin beslemesinde sabit voltaj sağlayan besleme kaynakları ( AC/DC güç kaynakları )kullanılmaktadır. Genelde bu tür LED ler 12V sabit voltaj veren power supply lar ile beslenmektedir.

.

 Akım Sınırlamalı LED sürücülerin kullanılma yerleri;

.

Power Led ler ( LED's) genelde 1W, 2W, 3W ve 5W olarak çeşitli renklerde kullanılmaktadır. Markalara bağlı olarak farklılıklar göstermekle birlikte genelde Power Led's ler 2.00-4.3V arası tüketim yapmaktadırlar.

.

 

1W ve 3W Power Led lerin beslenmesi için kullanılması gereken uygun LED sürücü lerinin seçimi için aşağıda uygulama örnekleri verilmektedir.

.

 350mA ile beslenmesi gereken ( 1W Power led ’ s ) led ler için  

.

 1-     Bu sıralamada 8 sıra led, her sırada 1~ 6 arası led kullanılabilir. Bu uygulamada herhangi bir direnç kullanımına  ihtiyaç yoktur. Led lerin Voltajları VF:3.0~3.5V , Akımları IF:300~350mA ( 1W Power led ) hesap edilmiştir.

.

 

 

 

.

 2-  Bu sıralamada , Her sırada 6  adet 1W power led olacak ve 1~8  arası istenildiği kadar sıralama yapılabilir. Bu uygulamada her sıra başına  bir direnç konmalıdır , DirençR: 20 ohm, 3W olmalıdır. . Led lerin Voltajları VF:3.0~3.5V , Akımları IF:300~350mA ( 1W Power led ) hesap edilmiştir. 

.

 

700mA ile beslenmesi gereken ( 3W Power led’s ) led ler için  

.

 3-     Bu sıralamada 4 sıra led, her sırada 1~ 6 arası 3W power led kullanılabilir. Bu uygulamada herhangi bir dirence ihtiyaç yoktur. Led lerin Voltajları VF:3.0~3.5V , Akımları IF:600~700mA ( 3W Power led ) hesap edilmiştir.

.

 

 

.

4-  Bu sıralamada , Her sırada 6  adet 3W power led olacak ve 1~4  arası istenildiği kadar sıralama yapılabilir. Bu uygulamada her sıra başına  bir direnç konmalıdır , Direnç R: 10 ohm, 10W olmalıdır. . Led lerin Voltajları VF:3.0~3.5V , Akımları IF:300~350mA ( 1W Power led ) hesap edilmiştir. 

.

.

Örnek olması için aşağıda çeşitli markalardan seçilmiş Power Led lerin genel bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

.

1-Samsung Power  led ( Samsung Power Led's)

Color                 Power ( Güç)       Luminous Flux    Current ( Akım)      Forward  Voltage ( Voltaj)

Cool White               1W               60-90 lm (lümen)          350mA                       2.9 - 4.1V             

Cool White               3W              100-160 lm (lümen)      700mA                       3.2 - 4.5V        

Warm White             1W               40-70 lm (lümen)          350mA                       2.9 - 4.1V             

Warm White             3W              80-120 lm (lümen)         700mA                       3.2 - 4.5V  

Hava Durumu

Döviz

1 $ = 4,82 TL
1 € = 5,61 TL
956088 Ziyaretçi