Led kullanım alanları

Led insan ve çevre dostu olup, diğer aydınlatma ürünlerinin göz ve deri üzerinde onarılamaz şekilde yıpratıcı ve zararlı olan UV  ve infrared ışıkları yaymaz.

Ayrıca floresan ve tassaruflu ampüllerin içeriğinde bulunan ve   kırıldığında ve atık hale geldiğinde ortaya çıkan civa ( Mercury ) ve kurşun gibi ağır metaller ( lead ) gibi zaralı bileşkenler içermez.

Diğer önemli bir artısı da ışığın stabil olması ve fliker yapmamasıdır. Floresan ve tassaruflu ampuller gözün algılayamayacağı şekilde fliker yapar buda göz sağlığı için zararlıdır.

Led aydınlatma ürünlerinin en önemli özelliklerinden biri de, insan sağlığına özelliklede cilde zararlı UV ( Ultura viyole) ve İnfrared ışık yaymamalarıdır.  Sadece bu sebepten dolayı bile ledli aydınlatma ürünleri kısa süre içinde diğer aydınlatma ürünlerinin önüne geçecektir.

Son olarak CO2 emisyonu yaratmaz ve çevre dostudur.

Günümüzde elektrik  enerji maliyetinin yüksek olmasından ve çevreci enerjiye duyulan talepten dolayı, genel aydınlatma sektörünün büyük oyuncuları olan Samsung led, Osram ve Philips gibi firmalar, daha az elektrik tüketen led'li aydınlatma ürünleri geliştirmeye başlamışlardır.

Özellikle cadde ve sokak aydınlatmalarında ledli armatürler   halojen, civa buharlı  ve metal halide lambaların yerine kullanılmaya başlanmış ve bu sayede yaklaşık %70-80 tassaruf elde edilebilmektedirler. Dış aydınlatmada led kullanılmasını diğer bir avantajıda led'in uzun ömürlü olması sebebiyle değiştirme süreleri çok uzamakta buda işletme maliyetlerinde büyük fayda sağlamaktadır.

Cadde ve sokak aydınlatmalarında kullanılan yüksek güçlü power led lerin tek dezavantajı gövdelerinde biriken yüksek ısıyı gidermek için soğutucuya gereksinim duymaları olup bu nedenle ledli cadde ve sokak armatürleri ağır ve büyük olmaktadır. Ancak son yıllarda power led konusundaki gelişmeler  power led'lerin  lümenleri artarken, thermal resistans ları 25C/W dan 5-6C/W' a düşmüştür. Buda gerekli soğutucunu daha az olasına bu sebeple daha ucuz ve hafif  ledli cadde ve sokak armatürlerinin yapılmasına olanak sağlamaktadır.

http://www.ledinside.com/ sitesinden edindiğimiz bilgilere göre şu ana kadar dünyada çeşitli ülkelerde 200.000 adetten fazla ledli cadde ve sokak  armatürleri takılmış olup bu rakam katlanarak büyümektedir.

Samsung gibi led konusunda deneyimli ve büyük kapasiteli led üreten firmalarda aydınlatma sektöründeki bu değişimden pay alabilmek için Samsung led gibi  sadece led aydınlatma ürünlerine fokuslanan firmalar ile yarı mamul ve bitmiş ürün olarak ürün sunmaya başlamışlardır.

Ayrıca floresan lamba ların ve tassaruflu ( incandacent) ampuller içinde kullanılan gazların çevreye ve insan sağlığına zararlı olması nedeniyle öncelikle Avrupa ve japonya olamk üzere bu ürünlerin kullanımına kısa süre içinde son verileceği ve yerlerine green enerji yada temiz enerji diye adlandırılabilen led floresan ( led tüp ), led downligh ( led armatür) ve led lamp ( led ampül) gibi ürünler kullanıma girecektir.

Led Tube ( led floresan)                               Led'li Down light                                 Led MR16

Standart aydınlatma ürünleri ile ile led kullanılan aydınlatma   ürünlerinin avantajlarını belirtmek için karşılaştırma tabloları aşağıda sunulmaya çalışılmıştır.

Karşılaştırma yaparkan dikkat edilmesi gereken en önemli konu aynı yada yakın ışık şiddetindeki ürünlerin baz alınmasına dikkat edilmelidir. Işık rengine dikkat edilerek  lümen değerleri belirlenmelidir. Yani sıcak beyaz,  (Warm white ) floresan ile soğuk beyaz ( cool white ) floresanın lümen değerlerinde farklılıklar olabilmektedir. Ancak soğuk beyaz ile sıcak beyaz floresan ışığının kullanım alanlarına göre artı ve eksileri bulunmaktadır.

120cm, led tube ( led floresan ) ile T8 floresanın karşılaştırması

Ürün 120cm, T8 standart floresan 120cm, led tube
Toplam Tüketilen güç 43-44W 23-25W
Işık yoğunluğu yada parlaklığı 2000-2200 lümen 1900-2100 lümen
ömür 10.000 saat 40.000 saat

Yaklaşık : Yılda 8.000 saat kullanım göz önüne alıdığında ;

Led   PAR30                                              Led Panel                                       Led Lamba ( Led ampül )

 

 

 

 

 

50 adet florasan için 1.yıllık tüketim;

Hava Durumu

Döviz

1 $ = 4,82 TL
1 € = 5,61 TL
956076 Ziyaretçi